Wygraliśmy nagrodę Szkoła z eTwinning Gmina Zbrosławice Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki
w Zbrosławicach

"Był sobie pies 2" oraz Świat Magii - Forum Gliwice.
25 października 2019 roku uczniowie klasy VI b poznali losy Psa Baileya odradzającego się się w kolejnych wcieleniach, aby pomagać rodzinie, która otoczyła go miłością. Tytułowy bohater jest uosobieniem wierności, a sama jego obecność przynosi ulgę w trudnych chwilach.
Film opowiadał o prawdziwej przyjaźni, która zmienia się w miłość, trudnych relacjach rodzinnych oraz sposobie rozwiązywania rodzinnych problemów.
Dodatkowo, po prelekcji filmu uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w niesamowitej lekcji iluzji w "Szkole Magii", podczas której poznali wnętrze Czarodziejskiej Szkoły- starego, zapomnianego i pełnego tajemnic zamku.

Fotorelacja dostępna jest w galerii.
Maria Teklak


Eco Dyskoteka
24 października odbyła się w naszej szkole Eco Dyskoteka.
Imprezę zorganizował Samorząd Uczniowski.


Rozgrywki „Chłopskiej Szkoły Biznesu”.
24 października w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach odbyły się powiatowe rozgrywki „Chłopskiej Szkoły Biznesu”, które poprowadzili pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy. W grze ekonomicznej udział wzięło 20 drużyn ze szkół podstawowych z powiatu tarnogórskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Eryk Połoński i Marta Szaszkowska z klasy 8a.
Uczniowie wcielili się w rolę XVIII wiecznych rzemieślników, których zadaniem było wytwarzanie określonych dóbr i ich wymiana oraz wyprawy do innych miast i krajów, a wszystko po to, by pomnożyć swój majątek. Pomimo doskonałego zmysłu handlowego oraz licznych wypraw poza granicę kraju, naszym uczniom zabrakło trochę szczęścia żeby zagrać w rozgrywce finałowej.
„Wyprawa” do Zespołu Szkół okazała się bardzo pouczająca również z powodu wizyty przedstawicieli Huty Cynku z Miasteczka Śląskiego, którzy opowiedzieli o swoim zakładzie pracy oraz zapotrzebowaniu na określonych pracowników.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy współorganizowali to spotkanie oraz rozgrywki i oczywiście gratulujemy Mistrzom Chłopskiej Szkoły Biznesu!

Fotorelacja dostępna jest w galerii.
Edyta Kowal-Wencel


Próbny alarm w szkole.
W dniu 23 października 2019r. w trosce o bezpieczeństwo uczniów w naszej szkole przeprowadzony został próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły.Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także całej społeczności jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia.
A.P.


22 X Spotkanie klas 1-3 z Policjantami.


17 X Wyjazd klas VII, VIII a i VIII b do Muzeum Auschwitz Birkenau
Wycieczka do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu jest jedną z wielu tradycji naszej szkoły. W tym roku udały się na nią wspólnie klasy VII, VIIIa oraz VIIIb. Wizyta naszej młodzieży na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau była nie tylko niezapomnianą lekcją historii, ale również znakomitą formą kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci.
A.P.


11 X Apel z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej.
11 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia nauczyciela. Dzień nauczyciela obchodzony jest w Polsce 14 października dla upamiętnienia założenia Komisji Edukacji Narodowej, ówcześnie Komisji nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającej w 1773 roku, która była pierwszą w Europie świecką władzą oświatową. Jej celem było wykształcenie pokolenia Polaków świadomych swych obowiązków obywatelskich i wyposażonych w wiedzę użyteczną, opartą na ówczesnych zdobyczach nauki. Już w 1600 roku otwierając w Zamościu świecką akademię Jan Zamoyski powiedział: "Przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli.Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… "
Historia Polski - trudna i bolesna - wymagała od nauczycieli,aby nie tylko uczyli, ale i oddali życie razem ze swoimi uczniami.
Patronem tegorocznego święta był właśnie nauczyciel, który oddał życie w czasie II wojny - Janusz Korczak.
Uczniowie klasy Va przypomnieli kilka jego myśli.

"W domu myślą i zajmują się różnymi sprawami, w domu pokoje i sprzęty są dla wszystkich, szkoła myśli tylko o uczniu: każda sala, każda ławka, każdy kącik jest właśnie dla ucznia. Cały czas szkolny nauczyciela dla ucznia."

"Kłamie ten, kto mówi, że się dla czegoś lub dla kogoś poświęca. Jeden lubi karty, inny psy, jeden nie opuszcza wyścigów konnych, a ja kocham dzieci.
Nie poświęcam się wcale, robię to nie dla nich, lecz dla siebie. Mnie to jest potrzebne."
"Wychowawca, który nie wtłacza - a wyzwala, nie ciągnie - a wznosi, nie ugniata - a kształtuje, nie dyktuje - a uczy, nie żąda - a zapytuje; przeżyje wraz z dzieckiem wiele natchnionych chwil, łzawym wzrokiem nieraz patrzeć będzie na walkę anioła z szatanem, gdzie biały anioł triumf odnosi."

"Marzenie jest programem życia."
"Przecież nie umiera się więcej niż raz?" - zapytał retorycznie Janusz Korczak.

W czasie II wojny poniósł śmierć co trzeci polski nauczyciel, aby przypomnieć o tej heroicznej ofierze polskich nauczycieli klasa Va wyrecytowała wiersz Zbigniewa Herberta "Pan od przyrody". Na zakończenie akademii wszyscy uczniowie klas V zaśpiewali nauczycielom, w tym zaproszonym nauczycielom emerytowanym, piosenkę "Szkolne życzenia".

Akademię grając na skrzypcach uświetniły Ania z Vb i Dominika z Va.

Fotorelacja dostępna jest w galerii.
Maria Olech


Ggłosujcie na logo projektu!
http://www.tricider.com/brainstorming/31rp2XmKm2l

W głosowaniu biorą udział następujące kraje: Chorwacja, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Rumunia, Polska, Szwecja i Włochy.

Logo, które wygra, będzie tłem książki - wspólnego ebooka, w ramach projektu Celebrating European Day of Languages in Our Schools.
Agnieszka Potysz


Głosujcie na naszą szkołę!
Agnieszka Potysz


Niezapomniane wrażenia.
Dnia 10 października 2019 r. klasa VI b pojechała na długo wyczekiwaną wycieczkę do Katowic. Pobyt w Katowicach zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Śląskiego, które mieści się w dawnej Kopalni Katowice. Muzeum jest w trakcie tworzenia się, niemniej efekt już teraz jest niezwykły. Mieliśmy okazję obejrzeć kilka wystaw.. Jedną z ciekawszych ekspozycji w muzeum był „labirynt” przez historię Górnego Śląska. Były plakaty z powstań śląskich, życie codzienne Ślązaków pod zaborami i w wolnej Polsce, po I wojnie światowej i w czasie II wojny. Zobaczyliśmy fragmenty peerelowskich bloków i mieszkań oraz „malucha”.
W innej części muzeum uczestniczyliśmy w warsztatach od Masajów do Jakutów „Na tropie Tomka”. Podczas aktywnego zwiedzania w grupach i przy wykonywaniu różnorodnych, angażujących umysł i zmysły ćwiczeń z kartami zadań poznawaliśmy kulturę ludzi zamieszkujących między innymi afrykańską sawannę, północnoamerykańskie stepy czy azjatycką Syberię. Poznaliśmy przyrodę, która otacza ich domostwa, na przykład zapachy, które można poczuć w amazońskiej dżungli, słuchaliśmy pradawnej aborygeńskiej opowieści, przymierzaliśmy tradycyjne jakuckie stroje, odszyfrowaliśmy tajemne znaki Apaczów.
Z muzeum pojechaliśmy do uwielbianego prze uczniów Jump Worldu.

Fotorelacja dostępna jest w galerii.
Maria Teklak


Powiatowe i Rejonowe Zawody w Sztafetowych Biegach Przełajowych.
     8 października 2019 roku boisko LKS Olimpia w Boruszowicach gościło uczestników Powiatowych Sztafetowych Biegach Przełajowych klas IV-VI. Wśród sztafet, znalazły się reprezentacje szkół z Tworoga, Świerklańca, Radzionkowa, Kalet, Krupskiego Młyna, Potępy i naszej gminny.
     Gminę Zbrosławice reprezentowali zarówno w kategorii dziewcząt i chłopców uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Zbrosławicach.
     Uczennice naszej szkoły z dużą przewaga przebiegły linię mety, jako pierwsze. Za nimi na drugim miejscu znalazły się uczennice SP w Tworogu a na trzecim miejscu uczennice SP z Nakła Śląskiego.
     W kategorii chłopców zajęliśmy II miejsce za SP w Nowym Chechle, a przed SP w Radzionkowie.
     10 października 2019 roku w Parku Miejskim w Tarnowskich Górach odbyły się Rejonowe Zawody w Sztafetowych Biegach Przełajowych Powiatu Tarnogórskiego i Lublinieckiego. Uczennice naszej szkoły zajęły II miejsce za SP nr 15 w Tarnowskich Górach a przed Szkołami Powiatu Lublinieckiego. Życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Fotorelacja dostępna jest w galerii.
Maria Teklak


Ogłoszenie.
Dzień 14 października - Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Świetlica szkolna zapewnia w tym dniu zajęcia opiekuńcze w godzinach 8 -16


Sztafetowe Biegi Przełajowe w Kopienicy.
2 października 2019 r. odbyły się Gminne Zawody Sztafetowych Biegów Przełajowych w Kopienicy (rocznik 2007 i młodsi) . Reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce w kategorii dziewcząt ( II miejsce SP Przezchlebie, III miejsce SP Kopienica) i I miejsce w kategorii chłopców ( II miejsce SP Miedary, III miejsce Ziemięcice). Zwycięzcy bedą się mogli zaprezentować w Powiatowych Zawodach w Boruszowicach 8 pażdziernika 2019. Oby więcej takich sukcesów.

Fotorelacja dostępna jest w galerii.
Maria Teklak


Szukasz aktualności z września?
są tutaj!

Poprawny CSS!
Witryna nie wykorzystuje ciasteczek (ang. cookies)
w celach sesyjnych oraz statystycznych.