„Hips-chee”* w Polsce czyli drugie spotkanie projektowe w ramach Programu Erasmus Plus.
      W dniach 17-21 kwietnia odbyło się drugie spotkanie projektowe w ramach międzynarodowego projektu zatytułowanego: Who has taken my C.H.E.E.S.E.?
         W spotkaniu uczestniczyły szkoły z Węgier, Włoch, Polski i Słowacji. Gospodarzem była Szkoła Podstawowa w Zbrosławicach.
         Pierwszego dnia uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich mogli przekonać się jak wygląda i funkcjonuje szkoła w Zbrosławicach. Uczestniczyli w lekcjach otwartych oraz warsztatach np.: zdrowych przekąsek, ekologiczno – artystycznych czy druku 3D i robotyki.
       Nauczyciele ze szkół partnerskich skorzystali również z zaproszenia wójta Zbrosławic – pana Wiesława Olszewskiego i odwiedzili Urząd Gminy. Mieli możliwość wysłuchania informacji o tutejszych okolicach, gminach partnerskich oraz o herbie Zbrosławic.
         Jako, że gmina Zbrosławice słynie z koni, już drugiego dnia grupa projektowa wyruszyła do Wilkowic, do Parku Rozrywki „Alele”, a następnie wzięła udział w zajęciach jeździeckich w Klubie Jeździeckim Preria Wilkowice. Niektórzy okazali się doskonałymi jeźdźcami, a dla niektórych był to pierwszy raz na końskim grzbiecie. Pomimo chłodnej, wietrznej pogody atmosfera była gorąca. Po powrocie drużyny rozegrały I Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego – Zbrosławice 2023. Chociaż były to rozgrywki towarzyskie, to nie zabrakło sportowych emocji. I miejsce zdobyła uczennica klasy 8 ze Zbrosławic – Amelia Ujejska. Srebrny i brązowy medal przypadł drużynie Słowackiej.
       Dzień trzeci w całości poświęcony został Tarnowskim Górom. Grupa projektowa odwiedziła: Zabytkową Kopalnię Srebra, Sztolnię Czarnego Pstrąga oraz Muzeum w Tarnowskich Górach. Spacerowała w Parku Repeckim i zachwycała się Rynkiem w Tarnowskich Górach.
       Czwarty dzień grupa projektowa spędziła w Krakowie. Miasto bardzo się spodobało wszystkim grupom partnerskim. Uczniowie mieli możliwość nauczyć się robić krakowskie obwarzanki, poznać historię Krakowa, znaleźć się w najważniejszych miejscach oraz posłuchać o ludziach związanych z tym miastem.
         Piątego dnia nadszedł smutny czas pożegnań. Jedynie grupa z Włoch mogła zostać trochę dłużej – dzięki czemu uczestniczyli jeszcze w warsztatach w lokalnej piekarni „Ziarenko”, wysłuchali historii powstania Kościoła w Zbrosławicach, a wieczorem dzięki inicjatywie rodziców uczniów ze Szkoły pojechali do Połomii do Leśnego Zakątka, gdzie spotkali cudowne zwierzęta – alpaki (Gucio i Cynamon).
         Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się w październiku bieżącego roku na Węgrzech w miasteczku Szeghalom.

Dyrektor Szkoły p. Agnieszka Bilińska oraz koordynator projektu p. Edyta Kowal-Wencel, serdecznie dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w realizację zadań w trakcie spotkania w Polsce, tj. rodzicom, nauczycielom, władzom Gminy Zbrosławice oraz uczniom. Bez Was to spotkanie nigdy by się nie udało!

Zapraszamy do galerii.
Edyta Kowal-Wencel