Ciao Ciminna! Czyli ostatnie spotkanie projektowe w ramach Programu Erasmus plus
Od września 2022 roku Szkoła Podstawowa w Zbrosławicach realizuje międzynarodowy projekt w ramach Programu Erasmus plus, zatytułowany: Kto zabrał mój ser? (Who’s taken my cheese?)
15 kwietnia rozpoczęło się 4 – ostatnie spotkanie projektowe. Miejscem spotkania była Szkoła Podstawowa w Ciminnie (koło Palermo) na Sycylii. Na miejscu spotkali się przedstawiciele wszystkich szkół zaangażowanych w projekt tj. Słowacji, Węgier, Polski oraz Włoch. Tematem przewodnim spotkania była szeroko pojęta ekologia oraz nowoczesne metody i techniki pracy z dziećmi i młodzieżą. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję zobaczyć jak wygląda włoska szkoła, jakie są zasady i metody pracy. Odwiedzili włoską farmę i uczestniczyli w warsztatach dotyczących chleba – oraz zbóż uprawianych na Sycylii, miodu i sera. Zobaczyli pracę ludzi i maszyn w pobliskim młynie, odwiedzili i rozmawiali z ludźmi pracującymi na farmie wiatrowej i fotowoltaicznej. Zwiedzili również Palermo oraz jego największe atrakcje i zabytki, starożytne termy oraz ogród botaniczny. Dodatkowo nauczyciele mieli możliwość zwiedzenia i podziwiania lokalnej katedry oraz zwiedzenia prywatnego muzeum poświęconemu filmowi, którego niektóre sceny nagrywano właśnie w Ciminnie (tytuł oryginalny filmu: „Gattopardo” – Leopard, data produkcji 1963). Spotkanie zakończyło się w piątek 19 kwietnia – wspólnym koncertowaniem. Przepiękne, wspólne chwile, wyjątkowa i niepowtarzalna przyroda, doskonała włoska kuchnia oraz oryginalne połączenie tradycji i nowoczesności towarzyszyło uczestnikom przez wszystkie dni pobytu na Sycylii.

Zapraszamy do galerii.
Edyta Kowal-Wencel